Friday, May 6, 2016

Captain America: Civil War

Dikkat ederseniz, küçük yaşlardaki erkek çocuklar, süper kahramanların oyuncaklarını almak istediklerinde genellikle bir iyi bir de kötü karakteri seçmez. Zira izlediği çizgi dizilerden veyahut çizgi romanlardan anlar ki ''Kötülük zayıf olmanın,kaybetmenin göstergesidir.'' Bu vesileyle de ikisi de ''iyi'' olan oyuncak figürleri tercih eder. Hangisinin daha güçlü olduğunu merak ettiği için de ikisini birbirleriyle kapıştırır ve kafasında hep şu sorunsal döner: ''O mu döver yoksa o mu?''

Geçtiğimiz aylarda vizyon gören ''Batman v Superman: Adaletin Şafağı'' bu sorunsala cevap arıyordu. Bir şekilde felaket ve yıkımın bir numaralı müsebbibi gibi gözüken Superman'i durduracak olan yine adaleti sağlayacak olan bir başka süper kahraman Batman idi. Ve bu formül onları karşı karşıya getirecekti. Yorucu temposuna rağmen bence bu kapışma perdede karşılığını bulmuştu. Şimdi bir benzerini Marvel kulvarından görüyoruz. Beklenense Captain America ve Iron Man'in kozlarını paylaşması suretiyle pek çok Marvel kahramanının birbirine düşmesi.

Aslında ''Captain America: Civil War'', alt metni her yönüyle iyi yazılmış, süper kahraman kontenjanı daha geniş ve politik açıdan da katmanlı bir çizgi romandan uyarlanmış bir yapım. Film, saydığım niteliklerin birçoğunu barındırmasa da en azından çıkış noktası itibarıyla çizgi romandan bağımsız hareket etmemeye çalışıyor. Yine Batman v Superman'de olduğu gibi talihsiz bir kaza sonucu beraberinde gelen yıkım ve felaket halkın süper kahramanlara olan güvenini sorgulatıyor. Birleşmiş Milletler de bu krize çözüm için Iron Man ile görüşüyor ve süper kahramanların devlet adına çalışması isteniyor. Buraya kadar öykü neredeyse çizgi romandaki gibi anlatılıyor ancak ne var ki çizgi romandan bağımsız bir şekilde hareket ediliyor. O zaman da film bize şunu söylüyor: ''Bu yeni bir Avengers filmi değil Kaptan Amerika filmi!'' Haliyle de olayların bütün kilit noktası ''Kış Askeri'' Bucky ve HYDRA'ya bağlanıyor. Black Panther'in bir şekilde hikayeye dahil olma süreciyle de kahramanların kapışmasına zemin hazırlanıyor.

Zaten hava limanındaki o kapışma sekansında büyük bir kapışmadan ziyade oyalama söz konusu bence. Zira özellikle yeni Spider-Man ve Ant-Man'in de devreye girmesiyle birlikte, Marvel sinematik evreninin alamet-i farikası olan hazırcevap espriler, aksiyondan çok mizahın ön plana çıkmasını sağlıyor. Hayranları da istemez zaten sevdiği kahramanların bir tanesinin bile burnunun kanamasını. Onlar tekme tokat birbirine girerken ortamı yumuşatmak adına bazı muziplikler yapılacak elbet. Hem daha önümüzdeki senelerde Avengers halkasının ''Infinity War'' macerasını izleyeceğiz. Ama size şunu söyleyeyim beyazperdede süper kahramanların birbirine düşme fikri bir furya haline gelirse hakikaten ortada kahraman falan kalmayacak. Bu bağlamda Deadpool gibi yeni soluklara daha çok ihtiyacımız var.Beklenen Captain America v Iron Man dövüşünde sürprizi bozmamak adına çok detay vermeden belirtmek gerekirse tıpkı Batman v Superman'de de olduğu gibi kahramanların birbirlerine bilenmesi söz konusu. Son dönem süper kahraman uyarlamalarında ''Canı yanan can alacak'' gibi bir kompleks var sanki. Malum ortada herhangi bir intikam meselesi yoksa dramatik yapının da heyecanı kaçıyor. Normalde orijinal çizgi romanda, bunun arka planını hazırlayan sebepler daha konjonktürel, mecburi hatta bir yerden sonra işin içine süper kötülerin de girmesiyle gelişiyordu. Ama tabi bırakın süper kötüleri, filmde Avengers üyelerinden Hulk ve Thor'u da göremeyince eldeki bütçe ile ancak bu kadarının yapıldığını görüyoruz.


Ayrıca Tom Holland ıçin bir parantez açmak lazım. Yeni Spider-Man'i canlandırdığı filmde resmen döktürüyor. Yaptığı esprilerle, ergen tavırları ve acemi mizacıyla birebir çizgi romandaki Spider-Man'in perdedeki karşılığını yansıtıyor. Dawn of Justice'deki Batman gibi! Buna rağmen Marvel sinematik evreninin klasik problemi olan ''kötü adam yaratımı'' konusunda maalesef yine sınıfta kalınıyor. Daniel Brühl'ün hayat verdiği karakter de önceki Marvel yapımlarında olduğu gibi fazla silik ve derinlikten yoksun. Brühl'ün performansı bile kurtaramıyor yani.

Sonuç olarak çoğu kişinin Avengers öngörüsünün aksine bir Kaptan Amerika filmi olan Civil War'da, bu sebepten ötürü senaryoda bazı değişikliklere gidilmiş. Çizgi romandaki çıkış noktası dışında aksiyon ve mizah konusunda her zamanki gibi bağımsız hareket edilmiş. Ortaya da eksiği de fazlası da olmayan kıvamında bir Marvel yapımı çıkmış. Aşağı yukarı ''Winter Soldier''ın seviyesinde olsa da film en azından yormayan temposuyla Batman v Superman'den bir tık daha iyi.

3.5/5

No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?