Saturday, August 22, 2015

Show Radyo'da bunları da es geçmeyelim
Show Radyo ile ilgili karaladığım ilk yazıda, bu radyonun diğer radyolarla kıyaslandığında neden bu kadar özel olduğunu, kaliteli ve dilimizi temiz kullanan radyocuların varlığı sayesinde Show Radyo'nun gün geçtikçe daha çok takip edildiğini dilim döndüğünce anlatmaya çalışmıştım. Bu yazıda da radyonun, konuşan programlarından ziyade müzikle haşır neşir olanlarından  bahsedeceğim.
1) SARI TRAMVAY

Güçlü Mete'nin sunduğu ''Sarı Tramvay'' her Pazar, sizi alıyor ve geçmişe doğru uzanan bir yolculuğa çıkartıyor. Bu yolculukta da Mete'nin seçtiği herhangi bir tarihin döviz değerlerini, televizyondaki kült programları, utbol maçlarını ve siyasi olayları hatırlıyoruz. Belki de o tarihte siz ilk arabanızı almışsınızdır, evlenmişsinizdir ya da en heyecanlı sinema deneyiminiz olmuştur. Kim bilir? 20 yıldır seferleri devam eden Sarı Tramvay, eskinin unutulmaz şarkıları eşliğinde her pazar 21:00'da Show Radyo'dan kalkmaya devam ediyor.

2)BAŞIBOŞ SAATLER

''Her kadın bir şarkı gibidir. Bazen sözlerini
unutursun ama melodisi aklında kalır.'' Ya da ''Hiçbir yere ait olmayanları iyi tanırım. Her yere aitmiş gibi davranırlar.'' diyenlerin programı mottolarıyla karşımıza çıkan Başıboş Saatler, her Cumartesi saat 20:00'da Cüneyt Büyükyaka'nın kadife sesli sunumuyla Show Radyo'da arz ediyor. Her biri ağızda ayrı bir tat bırakmaya müsait dört bölümden oluşan Başıboş Saatler'de akustik yorumlardan 45'liklere, kıymetli yerli yapımlardan duayen şarkıcılara kadar eskinin birçok nostaljik güzelliği kulaklarımıza çalınıyor, hafızamızı tazeliyor. Ve biz, bu eskinin güzelliklerini dinlerken Cüneyt Büyükyaka da şarkılara olan hakimiyetini, dinleyiciler üzerinde duygusal ve şairane bir tesir bırakacak şekilde bize hissettiriyor. Ayriyeten Başıboş Saatler'de Cem Karaca, Erkin Koray ve Moğollar gibi Türk Rock Müziği'nin efsanevi şarkıcıları ve onların şarkıları bilinmeyen katmanlarıyla ele alınıyor. BItmedi, ıskalananlar, mazisi kalbimizde yara olanlar, serbest takılanlar unutulmaz şiirlerle harmanlanıyor. Bir Özdemir Asaf özlemiyle, Cemal Süreya tutkusuyla ya da bir Orhan Veli saflığıyla...


NOT: Türk filmleri köşesinde Vural Özkan'ın anlatımı da bir o kadar enfes!3) AYLİN ASLIM İLE HADI BUYUR

Özellikle gençlerin takip ettiği radyo programlarından biri olan ''Aylin Aslım ile Hadi Buyur'' yine Show Radyo'nun özgün programlarından biri. Geçmiş ve şimdinin jenerasyonu arasında köprü kuracak şarkıları özenle seçen Aylin Aslım, her Çarşamba saat 14:00'da, tekrarıyla Cumartesi aynı saatte en yakın müzisyen, oyuncu, gazeteci vs. dostlarını programına buyur ediyor. Onların müzik sevgisini, müziğe nasıl başladıklarını ya da müziğe nasıl yaklaştıklarını dinliyoruz  Aslım'ın programında. Ve dediğim gibi Aylin Aslım, geçmiş ve şimdi arasında köprü kuran 80'li , 90'lı ve 2000'li yıllardan şahane rock şarkılarını dinleyicilerle paylaşıyor. Çok özletmeden kendinizi, hadi siz de buyrun :)


Bu arada #müziksusturulamaz


twitter.com/FilmNotlariÖnceki yazı: http://sinemasanattir.blogspot.com.tr/2015/06/show-radyoyu-neden-dinlemeliyiz.htmlNo comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?