Wednesday, November 5, 2014

"Interstellar" Basın Gösterimi Sonrası Eleştiriler
Soner Yıldırım: Interstellar 169 dakikalık bir hipnoz seansı! Dolayısıyla bilimselliği geçmişten, duygulardan ve sırlardan oluşuyor. Bence muazzam bileşke.

Kerem Akça: Gravity ve Interstellar gibi bilimkurgu filmlerinin şişirilmediği bir dünya istiyorum.

Halil İbrahim Sağlam: Interstellar'ı ağzım açık izledim. Hala ağzımı kapatmaya çalışıyorum. Şimdilik yılın en iyi filmi. Etkisini zihinde uzun süre hissettiriyor. Nolan, Inception'da olduğu gibi filmin  son 30-40 dakikasını yine kurgu şölenine çevirmiş. Nolan'ın böyle bir film çekmesine rağmen "fırsatçılık" yapmayarak 3D'ye hala karşı oluşu ve 165 milyon dolarlık bir filmde "şaşaalı görsellik"ten ziyade daha gerçekçi ve minimalist bir sinematografiyi tercih etmesi takdire şayan. Hala kulağımızda çınlayan müziklerle ise Hans Zimmer yine formunun zirvesinde.

Gözde Özen: Gravity bir bilim kurgu filmi değil. Interstellar bir Kubrick filmi değil. Bu Interstellar, 2001: Uzay Macerası'ndan tamamen bağımsız demek de değil. Çıktığımdan beri Arthur C. Clarke sağ olup filmi görseydi ne derdi diye düşünüyorum.

Okan Arpaç: Interstellar quantum, paralel evren derken bilimkurguya yeni bir başyapıt ekliyor. Christopher Nolan'ın filmografisine de. 10 üzerinden 10!

Eray Yıldız: Interstellar'dan kesmek istediğim süreden 7 ayrı mini-diziye yol olur. Ben bu gösteride ağzıma deepthroat sokulmuş egoya tokum, üzgünüm. Görecenin görecesinin suyuyla dolu olan film, "edge of the seat" durumu yaşatan hakkı verilmiş "space opera" anları dışında resmen yamalı bohça.

Başak Bıçak: Interstellar, tüm zamanların en iyi bilim kurgularından biri olabilir. Olur olmaz her filme başyapıt deniyor ya, gidin bir de bunu görün!

Serdar Akbıyık: Interstellar, Gravity gibi başlayıp Independence Day gibi bitiyor. Nolan muhteşem bir vücuda palyaço kafası yerleştiriyor. Hayal kırıklığı.

Banu Bozdemir: Interstellar, başka bir dünya arayışının arka planını anlatan, duygusal formları da atlamayan bir film.

Kaan Karsan: Teorinize sevgi katın: Interstellar vıcık vıcık, ben almayayım. Memento'nun yönetmeni olan paralel Nolan şu an n'apıyordur acaba? Bence C. Nolan'ın en büyük becerisi kötü fikirleri bile allayıp pullayarak yüksek fiyattan satabilmesi. Böylece seyirciyi "kendini zeki hissetme" eylemi ile meşgul ederken az miktarda zeka barındıran hikayesini ambalajlıyor. Halen bu yüzyılın en iyi filmlerinden biri olarak andığım Memento, Nolan'ın kariyerindeki bir kazadan ibaretti sanırım.

Kerem Sanatel: 2001'den bu yana yapılmış en anlamlı bilimkurgu.

Kaya Özkaracalar: Interstellar IMAX perdede seyretmesi harika bir film ama öyküsü tematik olarak çok Hollywoodvari çok aşina.

Murat Tolga Şen: Bilim kurgu seviyorsanız kimin ne dediğine kulak asmadan Interstellar'a gidin! The Contact'tan birkaç ışık yılı ötede. Nolan'ın zirvesi.

İnci Tulpar: Ok Interstellar, nereden başlasak; 1) İyi aktörler geçidi olduğu ortada olan bu kadar iddialı bir filme 7 verme isteğimi bastırmaktan mı? 2) Gravity Oscar almış iken, Interstellar alsa ne hissederimden mi?, 3) 169 dakikaya ne gerek vardıdan mı? Yoksa Matthew McConaughey'nin kainatın gördüğü en bir şanslı insan olduğundan mı?

Serkan Çellik: Inception > Person of Interest > Interstellar = 7/10 Jonathan Nolan hayal gücü en gelişmiş Amerikalı senaristlerden.

Umur Çağın Taş: Interstellar bir başyapıt mı? Hayır. Ama uzunluğuna ve birkaç yapay karakterine rağmen işliyor. MConaughey kadronun anahtar ismi.

Dilek Karataş: İdrakı zorlayan, büyüleyici bir film Interstellar.

Sertaç Tomaç: Interstellar muhteşem, fevkalade bir film olmuş. Bittikten uzun süre sonra bile etkisi, ağırlığı insanın üzerinde kalıyor.


No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?