Monday, April 28, 2014

Dante'nin Cehennemini Kurtarmak... (Spoiler İçerir...)
            Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci'nin Şifresi gibi kitaplarıyla büyük bir üne kavuşan ve filmleriyle daha çok tanına Dan Brown'ın bu son kitabı ''Cehennem'' de aynı yaklaşımlarla giden serinin 3.kitabı.Kitap yine tarihi değeri yüksek müzelerde,sanat mekanlarında geçerken, insanoğlu-doğa ilişkisi önündeki soruna da modern bir Dante çizgisinde ilerleyerek yazıyor.

            Profesör Robert Langdon'ın kendini makinelere ve kablolara bağlı bir hastanede uyandığına tanık oluyoruz ilk önce.Hemen ardından kirpi saçlı bir kadın suikastçinin Langdon'ı öldürmeye gelmesi, bu olayın arkasında illegal kurumların olması ve hatta ve hattta kilit nokta olarak bütün olay örgüsünun Dante Alligheri'nin çizdiği cehennem tablosu ve Malthus'un hayat kurtaracak olan nüfus teoremi etrafında şekillenmesi. Birden çıkan ajanlar,uzmanlar ve kafada milyonlarca soru işareti

             Dan Brown, yine okuyucularını gizemli ve bilimsel bir maceranın içine atıyor.Dante'nin İlahi Komedyası'nda aldığı demeçler,şiirler ve hatta vecizeler.Dante'ye bağlılığını bu soluksuz romanda bir güzel harmanlamış Dan Brown.Malthus'un nüfus teoremiyle de kitabın asıl kilit noktasını oluştururken bu teoremi kitabın ana teması haline yapıyor. ''Kendi kurduğumuz cehennemi kendimiz yok edeceğiz'' yani. Kitapta Bertrand Zobrist adındaki bir profesör bir virüs geliştirerek bunu tüm insanlığa yaymaya çalışıyor.Mekan olarakta kimsenin aklına gelmedik bir yer olan Dante'nin şiirlerinde de geçen o meşhur karanlık mağaraya ''Yerebatan Sarnıcı'nı seçiyor. Modern ve sıradışı bir ''Veba'' (Albert Camus) romanı gibi görünse de bu evrensel felaket aslında bir Dünya'yı kurtarma projesi olarak gösteriyor Dan Brown. Malthus'un hayat kurtaracak bu nufüs teoremiyle hem de.Şöyle ki,yıllar boyunca büyük devletlerin parçalanıp yıkılmalarında savaşlar kadar bu felaketler daha önemli boyutlarda nice canlar almıştır.Veba,sıtma,tifüs,zattüre, çeşitli virüsler nüfusları büyük oranda azaltmıştır.Ama asıl sorun değil nüfusun azalması değil büyümesi tabi.Zira Malthus, bu felaketleri bir kurtarıcı olarak görüyor.Aksi takdirde sürekli olan gçö teşvikleri,teknoloji ve endüstrinin gelişimiyle insan nüfusu çoğalıyor.Doğal kaynakları tüketen,hatta kendini bile tüketen insan ırkı da daha çok büyümüş oluyor.Bunu aynı Nuh'un o meşhur tufan olayına da benzetebiliriz. bu vesileyle de kürtajın önüne geçmek,doğumları teşvik etmek  gibi nüfus arttırıcı faktörler insanların kendi sonlarını kendilerinin getirmesine sebep oluyor.

               Aslında Bertrand Zobrist'te tam bunu yapmaya çalışıyor.Elbetteki nüfüs arttırma bir insanlık tehdidi de olsa hiç kimse kendi ırkını toptan yok etmeyi göze alamaz.Daha etkili bir çözüm.İnsanları kısırlaştırmak! Böylece hala yaşayan Dünya nüfusu soluduğu her anın tadını çıkaracak,ama bu nüfus patlamasının da önüne geçilecekti.İşte kitabın bütün derdi ve açılaması da burada yatıyor.

                 Melekler ve Şeytanlar,Da Vinci'nin Şifresi gibi hem edebiyat hem de sinema alanında artık kült eserlere imza atan Dan Brown,okuyucuyu bir an bile okuyucunun kitapla olan heyecanını örselemiyor.Aksine sayfalar okundukça heyecan katlanarak daha da artıyor.Ne idüğü belirsiz kurumlar,kişiler,teoremler ve Dante'nin yüceliği bu kitapta baş gösteriyor.Akıcılığıyla,her biri soluksuz okunacak ayrı bölümlerinden oluşan metniyle tam bir film senaryosu estetiği çalışıyor.Ki Brown, bunun da filmini çekmeye hazırlanıyor.Ve tabiki idolündeki oyuncu olarak yine Tom Hanks'i oynatmayı planlıyor.Ayrıca kitabın her bölümü farklı olaylardan oluşuyor.Her ne kadar olay örgüsü böyle ilerlese de Dan Brown,devamlılıkta kafaları karıştırmıyor.Geri dönüşler ve hatırlatmalarla da daha pekişiyor olaylar tabi.

                 Ölmeden önce mutlaka okunacak nitelik taşıyan Cehennem, farklı bir evrenden ziyade farklı bir metaforu ve hatta farklı bir distopyayı sunuyor.Teknolojiden de farklı olarak nüfus tehdidini de bu distopyasında işlemesi de Dan Brown'ın yeniden farkını ortaya konuyor.İyi Okumalar...

Filmin Notu:5/5
twitter.com/FilmNotlari
twitter.com/Sanatim_Sanat


No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?