Monday, March 24, 2014

Tüpçü Fikret Recep İvedik'e Karşı


              Sinemamızın 100.yılı hakikaten bereketiyle geldi.Zira bunun başlıca nedeni Selçuk Aydemir ve Kural-Cemcir ikilisinin yeni mizah bombası Düğün Dernek'in vizyona girmesi.Vizyona girdiği andan itibaren neredeyse kapalı gişe oynayan Düğün Dernek, Fetih 1453'ün rekorunu da kırarak 6.749.268 kişi sayısıyla  1989'dan günümüze tüm zamanların en çok izlenen filmi oldu.Şu anda +30 dk versiyonuyla hala vizyonda olan Düğün Dernek tahtını hala kimseye kaptırmış değil.


               Tabi bu önlerinde de rakip yok demek değil.Zira önlerinde her serisiyle gişede fırtınalar estiren Recep İvedik'in 4.filmi var.Ki Recep İvedik 4 , Düğün Dernek ile olan rekabetinde 2014 yılında tüm zamanların açılış rekorunu ve kendi serisi içindeki filmlerin rekorunu kırarak Düğün Dernek'in izlenme sayısına adım adım yaklaşıyor. Recep İvedik 4, 5.haftasında 6.469.166 kişi sayısını yakaladı.Düğün Dernek 15. haftasındayken 6.749.268 kişi sayısını yakaladı.Yani bu durumda Recep İvedik 4'ün Düğün Dernek'i geçme şansı çok çok yüksek.

              Ama şöyle bir şey de var.Her ne kadar sinemalarda son dönemde en çok yerli yapımlar izlense de bu yerli yapımların korsanla mücadelesini de getiriyor bir yerde.Düğün Dernek ve Recep İvedik 4'ün korsan versiyonları şu anda internette mevcut durumda.İşte Düğün Dernek'te bu konuda Recep İvedik'i geçiyor.Çünkü Düğün Dernek'in korsan versiyonları filmin 10.haftalarından itibaren internet sitelerine düşmeye başladı.Yani Düğün Dernek'in 6.000.000 barajını geçtiği haftalarda.Recep İvedik 4 ise daha vizyona girdikten birkaç gün sonrasında internete düşmeye başladı.Ama buna rağmen Recep İvedik'te 6.000.000 barajını geçti.Hem de yaklaşık 3 haftada! Bu durumda şartlar eşit gibi gözükse de Recep İvedik'in kısa sürede internete yayılması izlenme sayısında duraksamaya neden olabilir.


             En çok etkili olan faktörse iki filmi de izleyecek grup ve grubun nitelikleri.Bu filmler genelde arkadaş gruplarıyla izlenilen filmler.Tabi Düğün Dernek'in yeşilçam ekolü genel izleyici kategorisinde daha revaçta olduğundan Recep İvedik 4'e karşı avantajlı.Peki bu iki filmin kapışmasında başka etkili olan faktörler,onların kapışmasında diğer yerli yapımların tutumu ve etkilenmeleri olarak başka neler var? Onlara şöyle detaylıca bir bakalım:


     1)TÜPÇÜ FİKRET RECEP İVEDİK'E KARŞI

      İki filmin bu kadar izlenilmesinde izleyici sayısının yanında TV ve internet sektörünün de etkisi var.Özellikle de Düğün Dernek daha etkili bu konuda.İşler Güçler'in getirdiği dinamik Selçuk Aydemir ve dinamik ekibi var.E haliyle İşler Güçler'in müdavimleri de Düğün Dernek'in gişe başarısında etkili oluyor.İşler Güçler'in müdavimleri ve bu mizahın takipçileri Ahmet Kural ve Murat Cemcir'e bayılsalar da Ahmet Kural daha ön plana çıkıyor.İşler Güçler ve Çalgı Çengi'deki replikleri, türlü türlü mimik ve davranışlarına Düğün Dernek'te maço bir Chaplin figürü çizen Tüpçü Fikret karakteri de eklenince Kural'ın forsu daha yükseklerde yürümeye devam ediyor.Peki neden Recep İvedik'e karşı?


       Çünkü dediğim gibi Tüpçü Fikret, maço bir Chaplin figürü.Recep İvedik'te öyle ama onun maçoluğu daha ağır basıyor.Düğün Dernek'teki her bir karakter farklı tabi.Ama Tüpçü Fikret, yürüyüşüyle Chaplin'i,bir takım davranışlarıyla İvedik'i anımsatmıyor değil. Yine de bu maçı kim alabilir?

       Ahmet Kural tabiki.Zira Kural her seferinde başka bir karaktere,başka bir mizaha hayat veriyor.Şahan Gökbakar ise kendi yarattığı İvedik tiplemesiyle yürüyor.İkisi de izleyenler tarafından sevilse bile Ahmet Kural'ın hayran kitlesi hem kendi filminde hem de İvedik'e karşı daha fazla.İvedik'in iğrenç davranışlarından,hep aynı kaba hareketlerinden sıkılanlar da olacak haliyle.Bu şekilde de belli bir kesim Düğün Dernek'i ve beraberinde Tüpçü Fikret'in seçilmesini sağlayacaktır.


        2)BU KAPIŞMA DAHA  DEVAM EDER Mİ?

          Ay sonuna kadar devam etmesi mümkün.Ama Nisan ayı itibariyle kesin bir şey söylemek zor.Zira 33.İstanbul Film Festivali başlıyor.Pek çok sinemasever bu festivali bekliyor kanımca.Ama tabi fazlasıyla festival ve bağımsız film meraklısı bir toplum olduğumuz söylenemez.Bakalım eğer bu iki film 7.000.000 barajını geçerse tutabilene aşk olsun.


          Sadece festival değil aslında.Gündemdeki karışıklar,seçimlerin yaklaşması,twitter yasağının geriliminden dolayı her iki filmin izleyici sayısını da doğrudan etkileyebilir.Eğer etkilerse Recep İvedik 4 çok yakın bir sayıyla Düğün Dernek'e yenilebilir.

          Bu mücadelede bu iki film kan da kaybedebilir belki.Çünkü her hafta 2'den fazla yerli yapım vizyona giriyor.Ve bunların yarısı komedi.Sürgün İnek,Bizum Hoca,Zaman Makinesi 1973,Eyyvah Eyvah 3 gibi pek çok komedi filmi hala vizyonda.Bunun dışında herkesin beklediği bir film,geniş hayran kitlesine sahipse ve vizyona girme tarihi erkene alınırsa bu rekabete yeni filmler de eklenmiş olacaktır.Ama yine de bu iki filmin ulaştığı izlenme oranlarına yeni veya gelecek hafta vizyona girenlerin yetişmesi neredeyse imkansız.O yüzden bu kapışma devam eder daha.          3)BU REKABETTEN DOLAYI KOMEDİSİ İYİ OLAN YERLİ YAPIMLAR DAHA MI İYİ?


           Kesinlikle hayır! Vizyonda olan Silsile ve Köksüz gibi düşük izlenme oranlarından dolayı belki de bu soruyu akla getiriyor.Ama şöyle bir şey yok:''İzlenme sayısı düşükse film kötüdür'' Aslında sinemamızda hala aşamadığımız problemlerden bir tanesi.Ya bağımsız filmlerin ya da yerli komedilerden birine üvey evlat muamelesi yapıyoruz.Halbuki hepsinin Türk yapımı olduğu için elimizden geldiğince hepsini izlememiz lazım vakit ve para bol oldukça.


            Misal hala güçlükle vizyonda olan Silsile ve Başka Sinema'da yer alan Köksüz, düşük izlenme oranlarıyla bir nevi üvey evlat muamelesi görüyor.Aslında bu filmler sadece komedi olmadığından değil minimalist sinemaya yakın örnekler olduğu için belki de böyle.Çünkü artık maalesef sinema ticari bir sanat.Ticari bir eğlence.İnsanlar da tabi kendini çok güleceğim diye şartlamasa da sinemaya gittiğinde rahatlamak,dertlerinden kurtulmak istiyor.Bu yüzden de komedi filmleri daha çok tercih ediliyor

            Eh bu saydığım iki filmde öyle ayaklarınızı uzatıp tebessüm edebileceğiniz filmler değil.Silsile'yi izlerken filmde bir anlamda sizde oynamış oluyorsunuz.Olayları çözümlemek için tüm dikkatinizi filme verip yer yer gerilip, yer yer kafanızı yoruyorsunuz.Başka bir şekilde Köksüz,adım adım kırılma noktasına giden bir ailenin trajedisi.Trajedi ama öyle her yerinde de ağlanacak bir film değil tabi.Gerçek bir hayattan.Umutsuz ve neşeli olmayan bir atmosfer.Seyircinin kriterlerine hiç uymayanlardan yani.Keşke onlara da şans verilse,keşke onlar da izlenirken sinema sevgisi ve matematiği izleyicilere empoze edilse....


             BU KAPIŞMADAKİ FİLMLERİN KRİTERLERİ NE PEKİ?

       DÜĞÜN DERNEK

       Sivas'ın Esenyurt köyünde yaşayan İsmail'in oğlu Tarık bir gün yurt dışından çıkagelir. Önce her zamanki gibi bir memleket hasreti gibi görünse de bu ziyaretin altındaki esas neden çabuk ortaya çıkar: Tarık görevli olarak çalıştığı Letonya'da Monica adlı bir kızla beraberdir ve aynı ülkede çalışmak için tek yol evlenmeleridir! Kendisinin olurunu almaya gelen oğlunu düğünsüz evlendirmemeye kararlı olan İsmail, alelacele bir düğün telaşına girer. Ama çok hazırlıksız yakalanmıştır. yine de "Ben oğluna düğün yapamadı dedirtmem!" diyerek Tüpçü Fikret'i, Çetin'i ve köyün öğretmeni Saffet’i seferber ederek elde avuçta para yokken 10 gün içerisinde sazlı-sözlü bir düğün hazırlığı içerisine girer! Fikret Sivas'taki 'bağlantılarını' kullanarak önce bir otel düğünü için söz verse de, işler sarpasarar ve köy meydanında mütevazı bir düğün hazırlığı başlar. Tam her şey çözüldü derken, esas curcuna düğün gecesi kopacaktır. Devenin sırtında kaybolan gelinden, Rusya'dan gelini geri götürmeye gelen mafyaya kadar Tüpçü Fikret ve Çetin'i bin tane bela beklemektedir!


         Kompozisyon gibi film aslında.Girişi,gelişmesi ve sonucu belli yani.Ama kurgu yönünden bir bütünlüğü var.Ve bu düğün etrafında olan olaylar silsilesinde pek çok gırgır şamata da mevcut.Bir nevi Charlie Chaplin veya Emir Kusturica filmlerinde görebileceğimiz tarzlardan.Filmin gidişatını da Ahmet Kural ve Murat Cemcir götürüyorsa bu filme koşa koşa gider seyirci.Üstelik hem Sivas'ı hem de yeşilçamda rastladığımız köy ve aile yapısını aldığından genel izleyici kategorisini de içine alan bir komedi.Çok fazla sıkmadan da eğlendirmeyi ve güldürmeyi de başarıyor.RECEP
     
     İVEDİK 4

         Şahan Gökbakar'ın televizyon için yarattığı ve ardından maceralarını sinemaya uyarlamaya devam ettiği Recep İvedik, üç filmlik serisine bir film daha ekliyor. Çekimleri Maldivler'de tamamlanan filmde, Recep İvedik'in Maldivler'deki serüvenine tanık olacağız. Recep İvedik, mahallesindeki çocuklardan kurulu futbol takımının antrenörüdür. Ancak düzenli olarak idman yaptıkları araziyi sermaye sahibi biri satın alacaktır. Recep'in ise buna izin vermeye niyeti yoktur. Recep'e göre araziyi kurtarmanın tek yolu para bulup kendisinin satın almasıdır. Bulabildiği tek çözüm ise Survivor'a katılıp büyük ödülü kazanmaktır. Recep, burada Karayip korsanlarıyla karşılacak ve macera kaldığı yerden devam edecek.Tabi haliyle de ekip arkadaşlarını ve rakiplerini de çileden çıkartacaktır.


       Görüldüğü üzere tam bir sipariş filmi.Seyircinin yoğun ilgisinden dolayı 4. filmi çekilen bir fenomenin aynı çizgide ilerlediği bir film. İvedik'in adadakileri çileden çıkartması,zorbalığını oradakilere de yansıtırken buradaki komedi malzemesinin bir şekilde zorlama olduğunu görüyoruz.Abartılı konuşmaları,aşağılamaları  bunu gösteriyor.Ama her ne kadar böyle de olsa seyirci bu şekilde olan komediyi daha çok seviyor.Zira Düğün Dernek'te biraz farklı mizah ve ince espriler olduğundan Recep İvedik'in düz mantık kaba komedisi özellikle de genç arkadaş grupları tarafından daha çok izlenecektir şu sıralar.Sırf güldürmek için yapıldığı belli bir film yani.Düğün Dernek bunu yaparken eğlendirmeyi daha ön plana alıyordu.İşte bu yüzden sırf Gökbakar'ın para kazanma kaygısı ve izleyicilerin gülmesini sağlayan bir film olduğundan hiçbir eleştiriye takılmadan aynı yolda devam edecek Recep İvedik.Ama şunu da belirteyim.Filmde iğrenç sahnelerin yanında İvedik'in yaptığı insan ayrımları burada fazlasıyla mevcut.O yüzden bazıları rahatsız olabilir,bazıları da bu sahnelere bile gülmeye devam edebilir.Sonuç seyircinin.


              SONUÇ:  Bu kapışmada Recep İvedik 4,Düğün Dernek'e büyük adımlarla ulaşsa da her halükarda Düğün Dernek'i tahtından edemeyecek gibi.Çünkü belirtmiş olduğum aksiliklerde bile Düğün Dernek etkilenmiyor:


                     1)İstanbul Film Festivali'ne rağbet çok bile olsa Düğün Dernek şimdiki konumunda olacak yine.Bu da Recep İvedik 4'ün izlenme oranlarının duraksamasına neden olacak( İhtimal: %35)


                      2)İki filmin korsan versiyonları internette yayılmaya başlansa da Recep İvedik 4'ün vizyon tarihinden hemen sonra internete düşmesi  Recep İvedik'in seyirci kaybetmesine neden olabilir. (İhtimal:%65)


                      3)İşler Güçler ve Kardeş Payı ile büyük bir hayran kitlesi ve yeni bir mizah yaratan Selçuk Aydemir,Ahmet Kural ve Murat Cemcir Düğün Dernek'le daha çok seyirci çeker bence.Zira filmi iki defa izleyenlerde var bu izleyici sayısında. (İhtimal: %85)


                     4)Recep İvedik 4'ün de aynı şansa sahip olması imkansız değil.Sırf gülme  odaklı olduğu için avantajı büyük.Tabi bu filmi de iki defa izleyen seyirci sayısı da mevcut.Hatta Recep İvedik'in açılış rekoruna bakarsak bu sayı 2'yi de geçiyor bence. (İhtimal:%70)                İki filmin ölçümlerinde ve konularında edindiğim sırasıyla kaynaklar: Boxofficeturkiye.com ve Beyazperde.comtwitter.com/FilmNotlari
                      
           

     
          
           
             

                 


     
          


         

     


           

No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?