Tuesday, January 7, 2014

Patron Mutlu Parodiler İstiyor!
             Yapımcı İsfendiyar, daha önceleri de Kapadokya'da çekilen bir dizinin yapımcısı olduktan sonra dizinin senaristliğini yapan Sinan'dan yeni bir film senaryosu ister.İsfendiyar'ın senaryoda olmazsa olmaz istediği üç şey vardır: aşk,komedi ve mutlu son.Bu vesileyle Sinan'ı yeniden Kapadokya'ya gönderir.Sinan'da orada kaldığı otelin sahibinin kızı Eylül'le tanışır.Tabi Eylül'le tanışması yeni yazacağı senaryoya da ilham kaynağı olmuştur.Zira senaryoyu da Eylül'le tanıştıktan sonraki yaşadığı olaylarla ele alarak kendi hikayesini yazacaktır Sinan. Bir de Sinan Eylül'e baştan abayı yakmıştır.Aralarındaki tek engelse Sinan'ı zamanında arkadan vurmuş,şan ve şöhret meraklısı ve Sinan'ın yazmış olduğu dizide de oynamış olan Faruk'tur.

              BKM'nin ilk yapımlarından beri genel olarak, yan rollerde gördüğümüz Tolga Çevik'i ikinci kez başrolde görüyoruz.Komedi Dükkanı ile parlayan Çevik bu başarısını ''Sen Kimsin'' de olduğu gibi devam ettiriyor. Sessiz sinema döneminin  filmlerinde genel malzeme olarak kullanılan ''slapstick tarzı komedi'' ve Harold Lloyd'un ''The Boy'' tarzı saf delikanlı tipi yine Tolga Çevik'e emanet edilmiş.Ki bu konuda Türkiye'de hakkını veren nadir oyunculardan kendisi.

              Bunun dışında Beyaz Show'daki ''Ferruh Yenidoğan'' zokasıyla Türk sinemasında başka bir ilke de imza attı bana kalırsa.Filmde hem senarist Sinan'ı hem de yapımcıyı (İsfendiyar) canlandırıyor.İki karakteri aynı oyuncunun oynamasından bahsetmiyorum,aynı oyuncunun başarılı bir makyajdan sonra bambaşka bir tipe hayat vermesi sözünü ettiğim konu.

               Filme gelirsek, ''Sen Kimsin'' den pek bir farkı yok mizah konusunda.Oradaki aynı slapstick komedi burada da var.Hem de fazlasıyla.Özellikle seyahat balonu ve Sinan'ın büyük bir evin balkonuna çıkmaya çalıştığı sekanslarda bunu görmek mümkün.Tabi bir de ''Arkadaşım Hoşgeldin'' de gördüğümüz şekilde Tolga Çevik ve Ezgi Mola burada da güzel bir ikili olmuş.Yan rollerde gördüğümüz Erkan Can'ın ''Atçı Arif'' i de o yöreye uygun,bilge kişi olarak seçilmiş güzel bir .tercih.

               Film,romantik filmlerin klişelerini yaparken bir yandan da onların parodisini yapıyor aslında.Zaten bu da senaryonun başarısı oluyor.Ancak senarist Yılmaz Erdoğan olunca bu filmden daha çok malzeme ve uzun yıllar hatırlanacak replikler beklerken sadece film süresince eğlenceli bir vakit geçirdiğimizi biliyoruz.Ama bunun dışında Kapadokya'nın eşsiz güzelliklerini de canlı canlı görebilme imkanına sahip oluyoruz görüntü yönetmeninin sayesinde.Peri Bacalarından Aşk Vadisi'ne, bağ bozumu şenliklerinden büyük konak tarzı evlere kadar..

               Son tahlilde, ''Patron Mutlu Son İstiyor'' küfür üzerinden değilde slapstick komedi yönüyle güldüren, Jingle House imzalı eğlenceli müzikleri, ''Olmaz Olsun'' cover'ı ile tipik,eğlenceli ve aşk dolu bir BKM yapımı.Ki Tolga Çevik'in yaptığı sakarlıklar,komik olaylar bile yetiyor filmde eğlenmek için.Keyifli vakit geçirmek isteyenlere öneririm.


          NOT:Arkadaşım Hoşgeldin'i severek izliyorsanız ve o ikiliye de bayılıyorsanız bu filmi de seveceksiniz.Tek yapacağınız şey büyük beklentiye girmemek.İyi seyirler...


           Filmin Notu:5/3
           twitter.com/FilmNotlari


         

               

               


       


         

No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?