Monday, January 27, 2014

Degerli Bir Arkadas Yahu













                Fotoğraflara bakınca bağıntıyı kurmak o kadar zor değil sanırım.Alfred Hitchcock`la ilgili bir dosya değil tabi.Bu çok severek takip ettiğim sinefil lafının hakkını veren,Dünya sinemasının birçok lezzetini tatmış bir dostumu anlatan yazı.Gerçek anlamda hala tanışamasak bile uzun süredir tanışmış kadar olduk diyebilirim.

               Bahsettiğim arkadaş çok küçük yaşlardan itibaren haşır neşir bu yedinci sanatla.Tabi bu konuda ailesinin payı da buyuk.Özellikle gerilim ve korku örneklerinin en auteur`lerini hazmetmiş durumda.En çokta gerilim filmlerinin buyuk üstadı diye nitelendirebileceğimiz Alfred Hitchcock onun icin çok özel bir adam.O da Alfred Hitchcock' un sinemaya büyük katkılarını olduğunu düşünüyor.Sadece filmlerinde basarili bir gerilim ortamı yaratmıyor.Bu gerilimi ustaca işlenmiş planlarıyla;senaryonun matematiğine uygun çekimleri ve en çokta seçtiği oyuncu kompozisyonlarından ötürü Hitchcock`a karşı büyük bir hayranlığı ve arşivi var.

        Hitchcock`un yanında Fellini;Almodovar;Kieslowski;Tarkovski,Kubrick,Welles gibi Dünya sinemasının en tanınmış,en auteur filmlerine imza atan yönetmenler de bu arkadaşımızın yine küçük yaşlarda seyir defterinden gecen yapımlar.


              Bir de bir huyu var.Ki herkesin sahip olacağı bir nitelik değildir bence.Film seçme huyu yok.Yönetmen seçme huyu yok.Bütün izlediği filmler değerlidir onun için.Gelmiş geçmiş,ölmeden önce,top gibi kelimeler onun lügatında pek yoktur.Ama yine de ''A bout de Suffle'', ''Cinema Paradiso'' gibi filmler de onun icin kült olduğunu belirtmek isterim. The Shining' in de yeri ayrıdır onun için.


              Sinemanın yanında dillere ve felsefeye de acayip bir merakı var.Çok egzantrik dillere aşina bu arada.Latin ve yunan edebiyati gibi.E haliyle mitolojiye de bir yatkınlığı var.

                 Şimdi seçimleri yok dedik ama bazı kriterleri var pek tabi.Film izlerken her zaman orijinal dil.Asla evine dublajı sokmadı.Filmi yapaylaştırdığına ve bayağılaştırdığına inanıyor o da.Herkesin dilinden düşürmediği ''blockbuster'', gişe filmleri yerine o festival ve arthouse filmlerini daha çok seviyor.Aynen kendisi de o filmlerin cidden alt metinlerinde byaşamlarımıza dair ince mesajlar verdiğini,her ne kadar bazen sıkıcı da olsa sanatsal yönü ağır bassa da bir gerçeklik,bir muazzamlık olduğunu görüyor kendisi de.

                Bu arkadaş aslında tam bir sanat aşığı denebilir.Başta İstanbul Modern olmak üzere bütün sergileri ve film gösterimlerini kaçırmamaya özen gösteriyor.Başka Sinema`ya bayılıyor.Kitap okumaya bayılıyor.


              Bir de bu arkadaş bana her sohbet edişimizde  Atilla Dorsay`ı anımsatıyor. Dorsay`ın da t24 ve sinema dergisindeki yazılarını okumuşsanız Dorsay`ın ''nefis'', ''leziz'' ''mutfak'' gibi iştah açıcı (''iştah açıcı'' kelimesini de kullanır) kelimelerine rastlamışsınızdır.Benim arkadaşta aynen bu kelimeleri kullanıyor.Hatta onun yorumu daha farklı ve evet iştah açıcı... Bir de ağzından eksik etmediği ''yahu!'' var.Ama cümlelerin içinde öyle güzel duruyor ki o ''yahu!'' 


            Neyse,belki de bu arkadaşımın ismini söylemem lazım.Yok bana kalırsa bir insanı adıyla değil fikirleriyle,düşünceleriyle tanımak lazım.İşte bu dostum da tam böyle biri.Benim bile adını,sanını öğrenmem baya bir zamanımı aldı.Ulaşmakta kolay değil kendisine.Telefon kullanmıyor pek misal.Tek iletişim kurabileceğiniz platform twitter .


           Son tahlilde,bu arkadaşı böyle biraz üstü kapalı yazmamın sebebi kendisinin de niteliklerinin fazla ifşa edilmesinden hoşlanmadığı,ayriyeten sinemaya daha farklı bir bakış açısıyla bakmamı ve geniş bir algı yakalamama yardımcı olduğu içindir.Samimi söylüyorum,Alfred Hittchcock'la tanışmamı bile ona borçluyum.Yoksa kendisi de bilir benim senelerdir animasyon filmlerle kafa yorduğumu.Yani şu sinema algımın gelişmesinde,filmi her açısıyla incelememde,eleştirmemde bu arkadaşın büyük desteği vardır.Aslında onun hakkında daha çok söylemek istediğim şey var ama makaleler,tezler,kitaplar,kitap dizisi bile yazılsa yetmez kanımca.Sonuç olarak bu arkadaşı siz de tanısanız çok seversiniz.

Bahsettiğim arkadaşın:
                                   film incelemeleri: http://www.filmloverss.com/author/burcutohum/
                                   twitter adresi: https://twitter.com/jerkiousion


             
           

No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?