Monday, December 2, 2013

Danışman'ın Yalan Dünyası
            Genel olarak kararsız kalan bir sinema izleyicisi eğer filmin afişinde birden çok A sınıfı oyuncuyu bir arada görüyorsa hiç tereddüt etmeden o filme bilet alır.Ve o film ne kadar vasat olursa olsun,oyunculardan birinin bile müthiş performanslar göstermesi o filmin vasatlığını unutturur gider.İşte Ridley Scott'ın bu son filmi ''Danışman'' da afişte gördüğümüz oyunculardan bir tanesi bile filmin vasatlığını kurtaramıyor.

             Filmin konusuna gelirsek gayet alışkın olduğumuz bir konu.İllegal yollarla kolay yoldan köşeyi dönmek isteyenlerin Amerikan rüyası.Aynen bu şekilde de Avukat olan ''Danışman'', parasal sıkıntılar nedeniyle ne idüğü belirsiz adamlarla uyuşturucu ticaretine giriyor.Bunun yanında eski  müvekkillerinden biri de bu uyuşturucu ticaretinde kilit isim.Her şey yolunda giderken karşı tarafın alacaklıları bu kilit ismi yok ettikten sonra bütün oklar Danışman'ı gösteriyor.Tabi Danışman için en büyük tehditse etrafındaki kişilerin ve sevgilisi Laura'nın bir numaralı hedef haline gelmesidir.


                Ünlü oyuncular bir suç filminde türlü türlü entrikalarla,birbirlerini hiç tanımadıkları halde olayın kilit isimleri kendilerini aynı olay örgüsünün içinde buluyorlar.Hem de birbirleriyle bağlantıları dolaylı da olsa fazlasıyla yakın.Bu filmde de aynen bu şekilde ilerleyen bir kurgu ve olay örgüsü var.Ha bir de bu oyuncular karakterlere ayrı bir hırs,ayrı bir pesimistlik ve ayrı bir aç gözlülük yükleyince olaylar iyicene işin içinden çıkılmaz bir hal almaya başlıyor.Tarantino'dan ve Coen Kardeşler'den bariz esinlenmeler var yani.Hatta kan efektleri bile birebir Tarantino'dan alınmış.

                    Filmde leoparların altın bileziklerle dolaşması,Malkina (Cameron Diaz) 'ın altın diş takması gibi bir iki sahnede tüketim toplumunun nasıl vahşileştiğini,kendini kaybettiğini gösteren göndermeler de vardı.Bunun yanında Malkina'nın Ferrari'yle olan sahnesi de bu yılın çok konuşulanları arasına girebilir.

                     Gelelim filmin teknik kısmına. A'dan Z'ye kadar zayıf tek kelimeyle.Senaryonun basitliği,görüntü yönetmeninin deneyimsizliği haliyle Ridley Scott'ı da olumsuz bir şekilde etkiliyor.Film boyunca uzatılan birçok gereksiz sahne ve düzensiz sıçramalı kurgulardan dolayı filmin olay akışı da karmaşıklaşıyor.


                       Brad Pitt dışında oyunculuklar fazlasıyla yapmacık ve uyumsuz olmuş.Yani bu filmi bir de Akademi Ödülleri adayları arasına alacaksak, çok az bir ihtimalle Brad Pitt, ''En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu'' ödülünü alabilir.


                      Sonuç olarak vasatın bile altında olan bir Ridley Scott filmi bu.Karmakarışık olay örgüsü, basit senaryosu ve uyumsuz oyunculuklar da cabası.Bana kalırsa vakit kaybı ve hiç değmez.


   Filmin Notu:5/1.5
   twitter.com/FilmNotlari

             

             

No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?