Saturday, December 7, 2013

Çok Eğleneceğunuz Bu Düğünde Çok!              Çalgı Çengi,filmiyle fenomen olan,İşler Güçler'le de daha bir patlayan Selçuk Aydemir ve başta Ahmet Kural-Murat Cemcir ikilisinden oluşan yaratıcı ve eğlenceli ekibi ''Düğün Dernek'' le yeniden karşımızdalar.Baştan söyleyeyim, iyi ki de ''Çalgı Çengi 2'' değil de farklı format ve mizahla yaratılmış Düğün Dernek'le gelmişler.


               Filmin hikayesi, afişteki sloganda da görüldüğü gibi ''Acele düğüne şeytan karışır''sözüne dayanıyor.Tamamı Sivas'ta geçen bu imece komedisinde, köyün İsmail Abi'sinin oğlu Tarık'ın bir gün aniden Sivas'a gelmesi ve aynı ülkede çalışabilmeleri için Letonya'daki sevgilisi ile bir an önce evlenmesini söylemesiyle hikaye de başlamış oluyor.Tarık'ın babası İsmail Abi'de yakın arkadaşları, Tüpçü Fikret, Çetin ve köyün öğretmeni Saffet'le Sivas'ın örf,gelenek ve adetlerine uygun olmak koşuluyla 10 gün içinde bir düğün organizasyonu yapmaya çalışıyor.Ancak işler aceleye geldiği için bu 10 günlük düğün hazırlıkları sürecinde başlarına gelmedik musibette kalmamış oluyor.Tabi bu süreçte de (samimi söylüyorum) siz de 90 dakikalık kesintisiz bir gülme seansına girmiş oluyorsunuz.


             Başta şunu söylemem lazım.Selçuk Aydemir,Türk tv ve sinema yapımlarında eşi,benzeri bulunmayan,kaliteli bir senaryosu,ince bir mizahla döşenmiş kafası ve seyircinin neye gülebileceğini çok iyi bilen bir yönetmen (Aynı zamanda senarist). Bunun yanında zaten mimik konusunda artık 'üstad'' diyebileceğimiz Ahmet Kural, kendine has Tokat şivesiyle, farklı tarzıyla Murat Cemcir' i saymazsak olmaz zaten.( Sadi Celil Cengiz'e de ayrı gayrı yok tabi). Yani yeşilçamın, Dünya sinemasının ve bazı kült dizilerin unutulmaz ikilileri olur ya.( Zeki-Metin, Laurel-Hardy gibi) İşte bu Ahmet-Murat ikilisi de öyle bir ikili.Biri olmadan olmuyor yani.Ki Selçuk Aydemir bu adamlara da tam oturmuş tipler yazmış.Ahmet Kural'ın ''Tüpçü Fikret'' karakteri cuk oturmuş üstüne diyebilirim.Mimikleri, kendine has atarları ve esprileri Tüpçü Fikret'le çok güzel şekillenmiş.Aynı şekilde Murat Cemcir'in yaşadığı bazı olaylar üzerine hayattaki bütün kötülüklerine tövbe etmiş Çetin karakterine kendine has Tokat şivesini de ekleyince bambaşka bir karakter yaratmış.Ayrıca her seferinde ''Aidatları yatırmayanlar'' paranoyasına takılması günümüzün eğitim ve site  sistemindeki aşırı otorite ve baskıya da harika bir metafor olmuş.


              Sadece bu ikili değil,başta Rasim Öztekin gibi bir tiyatro ve kabare ustasının da yer alması filmde çok iyi bir kompozisyon sağlamış.Rasim Öztekin'in canlandırdığı, birazcık çabuk gaza gelen İsmail Abi karakteri tam anlamıyla Ertem Eğilmez'in köy komedilerinde gördüğümüz baba ekolünü yansıtıyor.Ve müthiş oyunculuğu ve yeteneğiyle de hakkını veriyor.İsmail Abi'nin eşi olarak oynayan Devrim Yakut'ta filmin eğlenceli olmasını sağlayan karakterlerden.Ki Devrim Yakut'un özellikle şiveli esprileri tam oturmuş.Selçuk Aydemir bu şekilde hiçbir ayrı gayrı yapmadan bütün herkese filmde rol vermiş.Ve hepsi de kesintisiz güldüren karakterlerden.Ayriyeten BKM'nin eski duayenlerinden Zerrin Sümer'i de söylemeden geçmek olmaz.


               İki kişi daha var onları  unutmadım tabi,çünkü o çok başka bir karakter.Barış Yıldız'ın Öğretmen Saffet rolü tam da kendisine yakışan,naif, olayları birazcık kafasında fazla kurcalayan ama çok ve okumuş öğretmen tipini de onun kadar başarılı oynayamazdı herhangi biri.Aynı şekilde Şinasi Yurtsever'in tiplemesi de çok hoştu.Hele düğünde gelinlikle olan sahnelerini bir görün. Tutamayacaksınız kahkahalarınızı...


                Filmde İşler Güçler'den alışık olduğumuz Burak Satıbol, Korhan Herduran, Cemil Şahin gibi pek çok oyuncuyu da filmde eğlenceli performanslarla görmek mümkün.


                  Komedi olayına gelirsek.Gerçekten uzun zamandır, ve garanti ediyorum senenin hatta son zamanların ''EN İYİ YERLİ KOMEDİSİ''!  Çünkü film başladığı andan itibaren bir gülmeye başlıyorsunuz ve film bitene kadar da gülmeyi kesmiyorsunuz.Karnınız bile ağrısa, yine gülmeye devam edeceğinize garanti ediyorum.


            Ve bu komedi filminin farklı bir tarzı var.Şive komiklikleri, küfür gibi etmenlerin yanında kahkahalara boğulacağınız ince espriler ve bir nevi ''yöresel bir slapstick'' komedisi var bu filmde.Günümüzle ilgili alt metinde gizli olan ve iyi düşünülmüş göndermeler de var tabi.Selçuk Aydemir bunu yaparak filmi izleyen herkesi güldürmeyi amaçlamış.Çünkü ''İşler Güçler'' ve ''Çalgı Çengi'' yi izlemeyen az bir ihtimal de olsa olabilir.Ama Selçuk Aydemir 7'den 70'e bütün izleyiciyi güldürmeyi başarıyor mu? Sonuna kadar evet!


                Sonuç olarak, filme gittiğinizde bir an bile gülmeyi kesmediğiniz, ve aynı şekilde filmden çıkınca da yüzünüzdeki tebessümün eksik olmayacağı bir durum söz konusu.Ve tüm oyuncuların başarılı oyunculuklar sergilediği,Sivas'ı her yönüyle anlatan,o yörenin şivesini ustaca kullanan ve sadece şive ve küfüre dayanmayıp kendi tarzlarında da,kendi mizah anlayışlarıyla da güldürebilen (bana göre) senenin ve son 10 senenin en iyi,en yaratıcı ve en eğlenceli komedisi diyebilirim.Kısacası, hiç tereddüt etmeden gidin,izleyin,gülün ve eğlenin.İyi seyirler...


Filmin Notu:5/4
twitter.com/FilmNotlari
twitter.com/Sanatim_Sanat

             

               

No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?