Friday, November 1, 2013

Thor:Karanlık Dünya 
           Marvel'ın çizgi roman uyarlamalı filmlerini DC ve diğer çizgi roman filmlerinden ayıran niteliği,kendine has mizahı ve bilimin kurtarıcılığıdır aslında.Ve Marvel'ın seri filmleri hep kompozisyon kurgularıyla yapılır.Yani giriş-gelişme-sonuç şeklinde...


            Thor'un bu filmi aslında ikinci değil de son filmi gibi geldi bana.Çünkü olaylar birden gelişiyor ve bu seferki düşman bütün evreni tehdit ediyor.Genel olarak aksiyon ve fantastik türündeki seri filmlerin son bölümünde hep son savaşlar daha yoğun,daha etkileyici şekilde yapılır.

            Konusuna gelecek olursak çokta farklı bir şey yok. Asgard ve beraberindeki 9 Diyar diye adlandırılan evrenler için tehdit unsuru oluşturan Kara Elfler ve onun liderliğindeki Malekith kenid otoritesini ve hükmetme arzusunu göstermek için özellikle de Asgard'ı hedef alıp tüm canlıları yok etmek isteyince soluğu tabiki Thor'un yanında alıyor.Hatta sırf Thor'la değil, Thor'un yanında Asgard'a ihanet eden uyuz kardeşi Loki,ve Thor'un Dünya'daki sevgilisi,aynı zamanda bilim adamı Jane Foster'da bu katliamı durdurmak için kolları sıvıyorlar.

              İlk cümlemde Marvel filmlerinde ''mizah ve bilimin kurtarıcılığı'' daha ön planda demiştim.Bu filmde de aksiyondan ziyade bu iki unsur ön planda.Hatta mizahın daha ağır bastığını söyleyebilirim.Çünkü Thor'un ilk filminde gördüğümüz ''köyden indim şehre'' mantığıyla yapılan mizahı bu filmde daha fazla.Özellikle Thor'un Jane Foster ve profesörün evine girip,sadece ona layık olan çekicini askıya asmasıyla mizah burada daha bir yoğun şekilde başlamış oluyor.

                 Oyuncular konusunda sıkıntı yok zaten. Rush filmindeki performansıyla daha bir zirveye oturan Chris Hemshworth,Natalie Portman başta olmak üzere diğer yan karakterlerde oldukça keyifliydi ve iyi oynamışlar.

                  Filmin 3D görselliği zaten yerinde.Ama benim rahatsız olduğum Asgard evreninin,neredeyse Star Wars'taki Galaktik Cumuhuriyet'i andırması.Hatta Kara Elfler'in saldırı araçları aynı Star Wars'taki gibi Death Star'da kullanılan uzay araçlarınının birebir kopyası neredeyse.Mızrakların ucundan ışın kılıcı varic ateşlerin,elektriklerin de çıkması cabası zaten.

                   Sonuç olarak,Marvel hayranlarını yine tatmin eder ama çokta öyle beklenildiği gibi değil bence.Fantastik filmlerde mantık aramak,saçma olur tabi ama bu filmde bir şekilde yerine oturmayan kafa karıştırıcı sahnelerin de olduğunu da söylemek lazım.

                    Ve yine her Marvel filminde olduğu gibi bu filmin son jenerik sonrasında bir sürprizi var tabi ki bu sahneyi izlemeniz için son jenerik birazcık uzun olduğu için sabretmeniz lazım ve filmi tam bitmediği halde sinematografı kapatmakta ısrar eden bir sinemayı tercih etmemenizi öneririm.

Filmin Notu: 5/3
twitter.com/FilmNotlari
twitter.com/Sanatim_Sanat

         

No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?