Friday, November 15, 2013

Hükümet Kadın 2:Faruk'un Yolu               İlk filmde, Sermiyan Midyat, kendi memleketinin ilk kadın belediye başkanı Zekiye Midyat'ın hayatını ve yaşadığı gerçek olayları kurguladığı karakterlerle anlatmıştı.E tabi haliyle seyirci de bu hikayeyi çok sevdi ve Sermiyan Midyat ikincisini de çekti.


               Bu ikinci filmde de Xate'nin ''Hükümet Kadın'' olmadan ve Aziz Veysel'in ölümünden 7 yıl öncesine dönüyoruz.Yani sene 1949... Kürtçe isimler yasak,kelimeler yasak,eğitim olanakları kısııtlı ve garip bir Ankara Hükümeti korkusu var. Bu ortamda da Xate,oradaki çocukları okutmak için elinden geleni yapıyor.Her gün çocukları kendisi getirip,götürüyor.Olaylar böyle gelişirken, belediye reisliği seçimleri de yaklaşıyordur.Uzun yıllardır mertebesini kimseye kaptırmayan Aziz Veysel, içinde yasaklı kelimeler geçen kitaplar okuduğundan hüküm giymek zorunda kalır.Aziz Veysel'in boşluğundan yararlanan Faruk'ta belediye reisliği seçimlerine adaylığını koyar.Hal böyle olunca kocasının mevkisini Faruk'a kaptırmak istemeyen Xate'de Aziz Veysel adına propagandalara başlamak için kolları sıvar.Tabi bir de işin içinde tamamlanmayan bir mektep projesi vardır.

              İşte bu süreçte de Faruk'un saçma sapan bir öküz davasından dolayı Fehime'yle nasıl tanıştıklarına ve evlendiklerine şahit oluyoruz.Yani Sermiyan Midyat, ilk filmden farklı olarak senaryosunda yazdığı mizahın büyük bir kısmını bu süreçte işliyor.Hem de Midyat, bu mizahın dozunu ilkine göre daha bir arttırmış.Genel izleyicinin sevdiği ''kaba komedi'' ögelerini bu filmde de bulmak mümkün.


               Ayrıca filmde o döneme,ilk filme ve günümüze ait göndermeler,politik espriler ve özellikle de 3 siyaset partisine de (AKP, CHP,MHP)  selamlamalar mevcut.Bunu en çokta Faruk'un propagandalarda yaptığı işaretle görmek daha mümkün.Ufak ufak ''Gezi'' başlıkları da var tabi


               Her şey iyi güzel ama filmde birazcık rahatsız olduğum durumlarda vardı. Öncelikle bu filmin ilk filmden neredeyse hiçbir farkı yok.Hatta Faruk'un cenaze evinde yaptığı patavatsızlıklar, bile aynı şekilde. Sermiyan Midyat yine eğlenceli bir senaryo yazmış ama keşke bu filmi yaparken biraz daha eklemeler yapsa daha iyi olurdu bence.Çünkü Hükümet Kadın vizyona gireli 10  ay gibi bir süre geçti sadece.

               Asıl rahatsız olduğum konuya gelelim. Fehime'yi biliyorsunuz.İlk filmde ironik bir şekilde sağır,kör,topal olmadığını belirten,azıcık aklı havada ama eğlenceli karakterlerden biriydi.Bu filmde de öyle fakat Fehime ilk filme göre bu filmde daha çirkin ve daha aptal. Fehime'nin kaba komediyle kullanılarak ''çirkin,aptal kadın'' olarak lanse edilmesi bir süre sonra beni rahatsız etti.Filmde annesi,babası bile kızını hepten göndermeye niyetli zaten.Tamam, komedi filmlerinde saf,ve bu tip aptal karakterler genelde yan karakterler ve daha çok sevilenler.Ama Sermiyan Midyat, bir taraftan filmdeki adıyla yani hükümet gibi güçlü,söz sahibi olan bir kadının gücünü gösterirken, diğer taraftan başka bir kadının fiziksel kusurlarından,akıl yetersizliğinden faydalanarak dalga geçmesi.Sermiyan Midyat, böyle yaparak çelişkiye düşürüyor seyirciyi.Ama bir yerde de salon en çok Fehime'nin bu tip sahnelerine güldü.


           Son tahlilde, ''Hükümet Kadın 2'', ilk filmden keyif alanlar için ideal bir film.105 dakika kesintisiz olmasa da ilk filme oranla daha çok gülüyorsunuz.Ama ben ilk filmi daha çok sevmiştim.Çünkü bu ikinci film sadece güldürmek için yapılmış.Zaten Sermiyan Midyat'ta bunu istiyor.Evet bunu başardı,ama hikaye ve espriler ilk filmden farksız.Yine de filme giden her izleyicinin yüzünün gülerek çıkacağından eminim.


Filmin Notu:5/2.5
twitter.com/FilmNotlari
twitter.com/Sanatim_Sanat


       

           

No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?