Friday, November 8, 2013

"Ender's Game" Basın Gösterimi Sonrası EleştirilerKerem Akça: Ender's Game, yılını da göz önünde bulundurursak yeni milenyum kurallarına göre en fazla vasat bir bilimkurgu seyirliği olabiliyor.

Müjde Işıl: Ender's Game, ABD'nin 2. Dünya Savaşı - 11 Eylül bahanesiyle yaptığı katliamlar için özür diliyor. Liderlik yok etme değil yaşatma sanatıdır diyor.

Ali Ulvi Uyanık: Gavin Hood, uyarlayıp yönettiği filminde, klas bir bilim kurgunun tüm gereklerini yerine getiriyor. Günümüz emperyalizmiyle koşut, insan türünün genel özellikleriyle ilgili, keskin, hatta kısmen analitik tespitlerde bulunuyor. Büyük Scorsese'nin "Hugo"suyla yıldızlaşan Asa Butterfield'ın , nasıl değerli bir oyuncu olduğunu bir kez daha göreceksiniz.

Murat Tırpan: İlginç bir film. Uzun uzun militarist gücün, şiddetin, yarışmanın katharsisini yaşatıyor izleyiciye. Kahraman olmayı övüyor. Sonra son on beş dakikasında "evet ama bu yanlış, şiddetten başka yollar olmalı"ya getiriyor. Yemezler! Tüm estetiği görkemli "savaş odası" dahil militarist stratejinin "güzel görünmesi" üzerine.

Banu Bozdemir: Ender's Game, masumiyeti kaybetmenin sorgulamasını yapıyor. Militarizm üzerinden, kahramanlık , savaşma ve şiddet üzerine güzelleme ve günah çıkarma.

Güzin Tekeş: "Uzay Oyunları", meğer çocuk filmiymiş. Amerika gene gerçekte işlediği suçların özrünü Hollywood'da dilemiş.
No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?