Saturday, October 12, 2013

Machete Öldürür!
           Sin City,Planet Terror, Machete gibi  istismar filmleri konusunda son yılların üstadı sayılan Robert Rodriguez,türün hayranları tarafından pek sevilen Machete'yi daha filmin başında devam ettireceğini belirtmişti zaten.

           Palalı kahramanımızın ilk filminde hala da süren ABD-Meksika arasındaki sınır konusu Rodriguez tarzında hem eğlenceli,hem de bazı akımlara da gönderme yaparcasına işlenmişti.Bu tür bir meselenin ''istismar'' türünde olmasıysa benim için şaheserdi.


          İkinci filmde ise,Machete'in bu macerası gene bıraktığımız mesele üzerinden gidiyor.Ama bu sefer öncekine göre daha aksiyon dolu,daha eğlenceli,daha seksi kadınlı ve az vurucu...

           Konuya gelelim. Machete'ye ABD başkanı tarafından bir görev veriliyor.Görevse,ABD'nin Meksika'ya yaptığı pisliklerden dolayı eski bir mafya lideri,aynı zamanda da Meksika devrimcisi Mendes geliştirdiği bir füzeyle ABD'yi yok etmek istiyordur.Sorun her ne kadar Meksikalı olduğundan Machete'yi ilgilendirmese de ABD başkanının yaptığı eşsiz bir teklif Machete'ye yeni bir maceranın kapılarını aralıyor.Bu macerasında da ödül avcılarından,intikam almaya çalışanlara,Machete'yi şahsi meseleleri doğrultusunda arkadan vuranlardan,ondan faydalanmaya çalışanlara kadar pek çok tip Machete'nin peşini bırakmıyor.


         İlk filminde faşizm,kapitalizmin yanında emperyalizme de göndermelerde bulunan Machete'nin ikinci serüveninde az çok anarşizm ve feminizm kavramlarına dem vuruluyor.Anarşizm teması ilerleyen kısımlarda ''Dünya'yı yok etmeye çalışan adamı durdur'' serüvenine dönüşse de özellikle Rodriguez'in filmi fazlasıyla feminist bir şekilde işlediğini söylemek mümkün.Zaten Rodriguez'in filmlerinde bu aralar kadınlar ön planda.Ve bence bu harika bir şey.İstismar filmlerinin ister aksiyon olsun,ister cinsellik olsun kurtarıcısı kadınlardır.


         Yazının başında da dediğim gibi öncekine göre aksiyonu,eğlencesi ve kadınları bol olan bu filmde Machete,She (Danny Trejo, Michelle Rodriguez) gibi başrollerin dışında Amber Heard, Sofia Vergara, Alexa Vega, Mel Gibson,Charlie Sheen ve Demian Bichir gibi yıldız oyuncular da filmde keyifli performanslar sergilemişler.Az çıkan Lady Gaga ve Antonio Banderas'ın sa birazcık film için gereksiz konulduğunu düşünüyorum.Ama Rodriguez filmdeki bazı karakterleri diğerlerine göre az kullanıp filmin başında ve sonunda kullandığı ''Machete Kills Again In Space'' fragmanlarıyla onları gelecek filmde daha çok kullanacağını görmüş oluyoruz.Tabi bu fragmanların başında da unutulmaz müzikleriyle ''Prevues Of Coming Attractions'' (Gelecek Program) arka planlarının karıncalı bir şekilde görülmesiyle Rodriguez'in Grindhouse filmlerine karşı beslediği hayranlığı ve saygınlığı da yeniden görmüş oluyoruz.


              Spoiler verdim.Ama ne yalan söyleyeyim filmde en çok eğlendiğim kısımlar filmin başı ve sonunda çıkan ve şimdiden merakla bekliyor olduğum ''Machete Kills Again In Space'' fragmanları.Rodriguez kendini cidden aşmayı başarmış ve gelecek filmde istismar türünü ''Star Wars'' la harmanlanmış şekilde uzaya taşıyor.Spoiler yeter bu kadar,gerisini siz düşünün.


             Filmde zekice yapılmış bir espri de vardı.Mesela San Antonio Güzeli ve Machete sevişirken ''Lütfen 3D gözlüklerinizi takın'' denilip ekranın mavi ve pembe haline gelmesi. Bu sahnede de Rodriguez, ne kadar büyük bütçeli de olsa sırf 3D ile yolunu bulan filmlere güzel bir hiciv sunmuş.Kim bilir,belki yakında seks filmleri bile 3D izlenebilir.


            15 yaş sınırına rağmen pekte öyle cinsellik ve şiddet içeren sahne olmasa da baya bir kan olduğunu söylemekte yarar var.Mantık hatalarına hiç değinmeyeceğim,ki fragmanı izleyenler az çok görmüştür.Eğer mantık hataları olmasaydı film bu kadar eğlenceli olmazdı.Demem o ki eğlenmek için birebir ''Machete Kills'' Diğer filmi merakla bekliyorum.

Filmin Notu:5/3.5
twitter.com/FilmNotlari
twitter.com/Sanatim_Sanat


             

No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?