Wednesday, September 4, 2013

Kick Ass Döndü! (Spoiler İçerir)

                    2010 yılında çıkan Kick Ass, süper kahramanlı çizgi roman uyarlamalarına yeni bir soluk ve tarz getirmişti.Bu türün parodilerini ve ince göndermelerini de yaparak kendi tarzını da oluşturmuştu.Ayrıca Aaron Taylor Johnson  ve Chloe Grace Moretz'ı da tanıma şansı bulmuştuk bu filmde.


                   Bu filmin devamının çekileceği baya bir belliydi ve hayranları merak içindeydi derken yaz sezonuna biraz geç girdiğini söylemek lazım. Ama bu vizyona geç girişi  hayranlarını ve benim gibi çizgi roman severleri o kadar da etkilemiş sayılmaz.Aksine geç başlaması Red 2, The Wolverine ve Man of Steel gibi çizgi roman uyarlamalarıyla Box Office listesinde kapışamayacağından avantajlı duruyor.

                      Filme gelelim.Önceki filmden hatırlayacak olursanız, Chris D'Amico namı diğer Red Mist,babasının ölümünden sorumlu olan Kick Ass'ten intikamını almak için yemin etmişti.Ve Hit Girl'de babasının ölümünden sonra şehir kurtarmayı iyice sahiplenmişti.

               Şimdiki devam filminde ise Mindy yani Hit Girl,babasının ölümünden sonra Kick Ass'i de eğitmeye karar verip şehri beraber kurtarmaya yeltenmiştir.Bu arada Kick Ass'in sayesinde bir takım kişiler gaza gelmiş,onlar da kendi süper kahraman formlarını oluşturmuş ve sözde şehri koruyorlardır. Bir gün Albay Amerika adında biri hem Kick Ass'i,hem de kendi süper kahraman formlarını yaratan kişileri, şehirde kol gezen mafya babalarını durdurmak için yanına çağırır.Kick Ass bu teklifi kabul eder ve yanına Hit Girl'ü de almak ister.Ama  Hit Girl, babasına verdiği sözden dolayı süper kahramanlıkları bırakıp lisedeki popi kızlara uyum sağlamaya çalışıyordur.Bu Hit Girl için çok zor bir durumdur.Çünkü her ne kadar babası onun çocukluğunu alıp,onu süper kahraman olarak yetiştirse de Mindy bu durumdan memnundur ve bu çizgide de gitmeye kararlıdır.

                           Red Mist diye tabir ettiğimiz Chris D'Amico ise Kick Ass'ten babasının intikamını almak için ve annesinin solaryum faciasından sonra ise ismini değiştirmiş ve ''Motherfucker'' olmuştur.Tek gayesi twitter ve youtube'da popülaritesini yükseltip,kendine bir ordu kurup şehrin en kötü adamı olmaktır.Bu kendisi için hiç zor değildir.Çünkü zengin.Sabıkalı ve psikopat bir ordudan oluşan ekibiyle önce Albay Amerika'yı ve Kick Ass'in babasını öldürtmüştür.Daha sonra da şehirde de adamlarıyla dehşet salmaya başlamıştır.Tek gayesine de ulaşmış,twitter'da takipçi ve youtube'da tıklanma sayıları tavan yapmıştır.

                              Olaylar böyle cereyan edince de hem Kick Ass,hem de Hit Girl babalarına verdikleri sözü unutup yeniden eski kimliklerine bürünüp,ekibe yeni katılan süper kahramanlarla da Motherfucker ve onun ordusuna karşı savaşmaya başlıyorlar.Bu arada poliste,şehrin düzenini bozulduğundan,''Kurunun yanında yaş da yanar'' hesabı tüm maske takan soytarıları teker teker yakalamak istiyordur.

                               İllk filmle ''çizgi roman-süper kahraman'' kavramını çok farklı bir yorumla işleyen,fakat fazla başarılı olamayan Kick Ass,bu başarıyı 2.filminde gösteriyor.Özellikle önceki filme göre bu filmde şiddet dozu daha yüksek

                                  Son zamanlarda sayısı hızla artan internet gençliğinin nereye gittiğini,ergen ve popi lise kızlarının hayran olduğu Twilight,Justin Bieber ve One Direction gibi boş fanlıklara,süper kahramanlığa soyunacağım diye hayatından olan deneyimsiz gençlere kadar pek çok şeye dair göndermeleri olan Kick Ass 2 bu senenin en eğlenceli ve filmi diyebiliriz.

                                  Sadece bunlar değil.Çizgi roman ve süper kahraman algısını alt üst edip kendi tarzını oluşturan Kick Ass'in bu devam filminde bu algıyla beraber  göndermek istediği mesajlar bakımından senaryo öncekine göre daha yüzeysel olmuş.Asıl dünyanın çizgi roman evreni değilde gerçek dünya olduğu,bu devirde kötü adamları durdurabilmek için illa süper kahramanlara ihtiyaç duyulmayıp cesaret ve özgüven duygusu yüksek insanlara ihtiyaç duyulduğu da çok bariz bir şekilde anlatılıyor.Bu nitelikleriyle de aslında her bir insanın özel ve kendi içinde bir süper kahraman barındırdığı da söylenebilir.

                                  Film sadece güçlü mesajlarla değil,akılda kalıcı parodileriyle de ilgileri üstüne çekmeyi başarıyor.''Her süper kahramanın trajik bir öyküsü vardır'' olgusu,Avengers ve Justice League gibi ünlü süper kahramanlardan oluşmuş çizgi roman uyarlamalarıyla da sağlam ve akıllıca dalga geçtiğini söylemek mümkün.


                                  Az da olsa Jim Carrey'nin eğlenceli performansıyla, ve önceki Kick Ass'te tanıdığımız başarılı genç kadrosuyla Kick Ass 2,bu senenin tekrar söylemek gerekirse en iyi filmlerinden.Tabi şiddet dozu öncekine göre daha yüksek.Bunu da hatırlatma da var.Şimdiden iyi seyirler.


Filmin Notu:5/4
twitter.com/FilmNotlari
                   
                   
                     

2 comments:

  1. Kick-Ass 2 benim için en az ilk film kadar başarılı ama yönetmeni sebebiyle onadn bir tık daha aşağıda yazı da çok güzel olmuş bu arada eline sağlık :)

    ReplyDelete

Ne Gelmiş?