Sunday, September 8, 2013

Aramızda Casus Var...               Bu aralar vizyon değilde,geçtiğimiz senelerde çok da duyulmamış ama cidden hakkını veren filmler yazdığımın farkındayım.

                 Nette dolaşırken tesadüfen gördüğüm fragman,hem kadrosuyla hem de konusuyla beni cezbetti.Bir de bu filmin Coen kardeşlerden çıktığını görünce izlemeye daha da bir heveslendim.Filmin adı Burn After Reading. Bizdeki çevirisi ''Aramızda Casus Var''.

                 Filmin kilit noktası,alkolik sorunlarından dolayı emekli olan Osbourne Cox adındaki bir  C.I.A. analistinin anılarını yazmak üzere kaydettiği verilerini bir CD'ye kopyalamasıyla başlıyor.Boşanmak için delil üstüne delil arayan eşi de bu CD'yi çalıyor.Tabi küçük bir dikkatsizlik sonucu Cox'un eşi CD'yi bir jimnastik salonunda unutuyor.Jimnastik salonunda çalışan biri yönetici,biri görevli  olmak üzere iki saf bu CD'nin C.I.A' ile ilgili gizli belgeler taşıdığını sanarak Osbourne Cox'a şantaj uygulayıp 50.000 $ fidye istiyorlar.Kafayı iyicene yiyen Osbourne'da bu işin peşindekileri bulmak için kolları sıvıyor.

                   Fidye isteyenler iki jimnastik salonu görevlisi demiştik.Bunlardan biri aklı bir karış havada Chad,diğeri de güzel görünmeyi kafasına takmış yönetici Linda'dır.Linda yüz ameliyatıyla bu sorunu çözecektir,ama yüklü bir miktarda para lazımdır.İşte bu şantajda Linda'nın kurtarıcısı olacaktır.

                 Entrikalar bununla sınırlı değil.Cox'un eşi Katie, federal ajan ve evli bir adam olan Harry ile ilişki içerisindedir.Bir de bunun üstüne Linda, internetteki bir arkadaşlık sitesinde Harry'yi bulmuş ve onunla cidden iyi vakit geçiriyordur.İşte bu noktadan sonra olaylara C.I.A de katılınca olaylar iyicene içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

                 Fargo,Big Lebowski ve No Country For Old Men gibi filmleriyle tanına Coen Kardeşlerin 2008 yapımı bu filminde alakası olmayan kişilerin bir araya geldiğini görebiliriz.Ama buradaki tek fark tesadüfler yerine yanlış anlaşılmalar sonucu olduğunu söylemek mümkün.

               Bu filmi ilgi çekici ve kara komedi yapan üç öge var.Birbirinden ünlü Hollywood yıldızları,Coen Kardeşlerin alışık olduğumuz senaryosu ve abartılı karakterler.Başta John Malkovich,George Clooney ve Brad Pitt gibi tanıdık bir sürü yıldız var.

                Filmi kara komedi yapansa dediğimiz gibi abartılı oyunculuklar ve performanslar. John Malkovich'in oynadığı Osbourne Cox'un olaylara bakış açısı öyle bir saldırgan ki 'neredeyse ''fuck'' demediği kelime yok.Aynı şekilde Frances McDormand'ın canlandırdığı Linda karakteri de çekici olma egosuna hırsla bağlanmış ve hayatta kaybeden bir yönetici kadın. Brad Pitt'in Chad rolü ise hepsinden daha abartılı ve salakça.Aklı bir karış havada ve hala içinde hiperaktif bir çocuğu taşıyormuş gibi.

                 ''Entrika üstüne entrika,kişi üstüne kişi'' ögelerini içeren bu kara mizahın başka bir türevi olan ''Burn After Reading'' Coen kardeşlerin diğer filmleri kadar kalıcı ve başarılı olamasa da gerçekçi bir senaryoya bu denli abartılı karakterlerin etrafında dönen entrikaların eklenmesi bu filmi zekice kılan etmenlerinden biri.

Filmin Notu:5/4
twitter.com/FilmNotlari


           

2 comments:

  1. Ben de çok severim bu filmi her ne kadar favori Coen filmlerimden biri olmasa da.Eline sağlık yazı da çok güzel

    ReplyDelete

Ne Gelmiş?