Saturday, August 17, 2013

Rio Bravo!         


                   Howard Hawks'in filmografisine bakıldığında farklı türde,farklı hikayeler kullandığını görüyoruz.Çoğu bilindik filminde Amerikalıların ve Amerikan Film Enstitüsü'nün yere göğe sığdıramadığı oyuncularla çalıştığını görmek aşikar.Humphrey Bogart,Cary Grant,James Stewart ve daha çok bilinen John Wayne gibi....

                   John Wayne, The Searchers ve True Girit gibi klasik westernlerde karşımıza çıkan ve Amerika'ya bağlılığıyla çok sevilen bir kovboy..Bu filmde oynayan diğer oyuncularsa Dean Martin,Ricky Nelson,Angie Dickinson,Walter Brennan ve John Russell oynuyor.

                  Filme gelirsek.Texas'ın bir kasabasında şerif John T. Chance o bölgenin güçlü adamı Burdette'nin kardeşini cinayetten tutukluyor.Şerife destek ve bu mahkuma göz kulak olmakta sakat ihtiyar Stumpy ve kasabanın sarhoşu Dude'a kalıyor.Burdette'de kardeşini geri almak için klasik takas mantığını uygulamak için de Dude'i kaçırıyor.

                   Filmdeki western havası,karakterler,akıcılık neredeyse eğreti duruyor.John Wayne bu filmde huysuz,egoist,bir o kadar kendi çaresine bakabilmeyi adeta felsefe edinmiş bir şerifi oynuyor.Kasabanın sarhoşu Dude ise tam bizim Turist Ömer'i andırıyor.Konuşması değil ama mimikleri,hareketleri ve kıyafet tarzı neredeyse benziyor.Kasabanın topal ihtiyarı rolündeyse emektar oyuncu Walter Brennan oynuyor.Ama oynadığı karakter hem hikaye anlamında,hem de izleyeneni çoğu sahnelerde uyuz edebiliyor.

                    Howard Hawks'in diğer filmlerine göre bu film nerede durur bilemem ama bu filmde ben gerçekten klasik bir western havası yaşayamadım.Filmin yarısından fazlası şerifin ofisinde, anlamsız ve bir o kadar izleyeneni sıkan diyaloglardan oluşuyor.Kasaba atmosferi ve 1959 yılına göre fazla kaliteli olmuş.Bu nedenden ötürü western havasını yaşamak pek mümkün değil:Hiç alışık olmadığımız haydutlar,durağan bar ve diğer tek mekan sahneleri bunlar klasik western anlayışına göre fazla yapay duruyor.Silah ve at sesleri birçok western filmine nazaran daha az durumda.

                      Quentin Tarantino'nun en sevdiği 5 film içinde yer almasına rağmen,hatta Empire Dergisi'nin 2008 yılında hazırladığı 500 film içerisinde yer alan Rio Bravo dönemine göre ve o türün hayranlarına göre ayrı bir yeri olduğu kesin ama ben bu hazzı alamadım maalesef.Ve bunu izlediğimde Leone'nin spaghetti western'lerini bir kez daha neden klasik western'lerden sevdiğimi anladım.


       Filmin Notu:5/2.5
       twitter.com/FilmNotlariNo comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?