Sunday, August 4, 2013

Anchorman:Ron Burgunsdy Efsanesi
                     Adam McKay'in filmografisine baktığımızda düşük bütçeli ucuz komediler yaptığını görüyoruz.Ve filmlerinin başrol olarak genelinin Will Ferell'dan oluştuğunu söylemek mümkün.

                      Ama istisnai durumlar da yok değil.Bu istisnalardan biri 2004'te yapılan ''Anchorman:Ron Burgunsdy Efsanesi'' adlı komedi filmi.Yönetmenliğini yine Will Ferell'a sahip çıkan Adam McKay üstleniyor.Ve yine başrolde Will Ferell var.Tabiki Steve Carell ve Ben Stiller gibi komedi oyuncularının da olduğunu belirtelim.

                    Filme gelecek olursak, her bir kanalın popüler bir anchorman'ı (erkek haber sunucusu) olur.Bizde kaybettiğimiz Kanal D'nin Mehmet Ali Birand'ı veya Show'un Ali Kırca'sı gibi.San Diego'nun da Channel 4 adlı tv kanalında bu kanalın haberlerini sunan San Diego halkının çok sevdiği bir anchorman var.Adı Ron Burgunsdy. Tabi her haber programının muhabiri,spor bülteni ve hava durumu kuşağı olur.Ron Burgunsdy ve bu bahsettiğimiz kuşakları sunan arkadaşları günü gün etmektedir.Birçok rakip kanalın haber programlarının da ratingini günden güne düşürmeye devam ediyorlardır.Birden kanala Veronica adında biri ''ancherwoman'' (kadın haber sunucu) için iş teklifinde gelmiştir.Ama bizim Channel 4'ün haber ekibine göre daha önce hiçbir kanalda hiçbir şekilde kadın sunucu değil hep erkek sunucular olmuştur mantığıyla ilk başta diretirler.Tabi ne kadar Veronica bu konuda diretilse de zamanları ilişkileri gelişecektir ki özellikle Ron Burgunsdy ve ikisi arasında.Bu ilişki sayesinde Veronica'da haberleri sunmak için Ron Burgusndy'yi adeta parmağında oynatır hale gelmiştir.Tabi daha sonrasında ikisinin arasında ciddi bir kadın-erkek çatışmasına da tanık oluyoruz.


                  Mesaj kaygısı olmayan,daha çok erotik şakalarla ve belden aşağı küfürlerle yapılmış bazen parodik,bazen kendi içinde uçuk kaçık olan osuruk komedileri maalesef günümüz Türk sinemasında ve Amerikan sinemasında etkisini göstermekte.Ama tüm yılları içine alan bir süreçten bahsedemeyiz.Çünkü diğerlerini bilemem ama benim için kült olan bu komedi hem mesaj kaygısı taşımakta,hem de espri kıstaslarını erotik şakalardan veya osuruk sekanslarından almayıp daha zekice esprilere bırakmakta.


                  Feminizm ve habercilik konusunda gerçekten yüzeysel bir komedi duruyor karşımızda.Oyunculuklar da harika.Hatta Adam McKay ve Will Ferell filmografisinin içlerinde en iyisi diyebilirim. Steve Carell da olmak üzere birçok oyuncunun tam karikatürize olarak tasarlanmış eğlenceli performansları var.


UFAK  BİR  SPOİLER VAR BU KISIMDA.DİKKAT!             
              Filmi izleyenler bilir.Rakip kanalların bir arada eli sopalı,balyozlu,bıçaklı sunucuların ve muhabirlerin bizim ekibi sıkıştırdıkları sekans unutulmazdır herhalde.Ve oradaki aksiyon sahneleriyse tam bir komedidir.Aslında o sekansta da hem 2004 yılının hem de şimdinin televizyonda ratingin ne kadar acımasız olduğunu,çalışanları nasıl bu kadar ruhsuz ve vahşileştirdiğini  de görmüş oluyoruz.Kelimenin tam anlamıyla bu film tam bir kara komedi,kara mizah yani...SPOİLER BİTTİ.ELEŞTİRİYE DEVAM...

                  Sonuç olarak,yine hep söyleriz:''Gülmeye ihtiyaç duyduğumuz anlarda''... Bu film size çok iyi gelecektir.Göndermeleriyle,ince mesajlarıyla,komik sahneleriyle ve eğlenceli karakterleriyle kült bir kara komedidir, ''Anchorman:Ron Burgunsdy Efsanesi''NOT:Dedim ya kült bir filmdir.Ve hayranları da var tabi bu filmin.Genel olarakta belli bir kitleye ulaşarak fenomen oldu ve devamını çekme kararı aldılar.Tarih o kadar uzakta değil.Amerikada Aralık'ın sonlarına doğru,bizdeyse 18 Nisan'da gösterimde olacak Anchorman 2....


Filmin Notu:5/5
twitter.com/FilmNotlari

       

                     
           


             

No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?