Sunday, July 14, 2013

Paralel Kurgunun Göz Bebeği     

              Ringo ve Yolanda birbirlerine delicesine aşık bir soyguncu çiftidir.Ve bu soygun işine daha da heyecan katmak isteyen ikili bir plan yapar. Jules ve Vincent sıradan iki gangster.Patronları Marcellus Wallace'ı dolandırmaya çalışan birkaç serseriyi öldürmeye giderler. Wallace'ta en sıkı adamı boksör Butch'a büyük miktarda para kaldırmak için şike teklif eder.Kısasa kısas hesabı Butch teklifi kabul edip akabinde Wallace'u dolandırmayı planlar.Başka bir taraftan Vincent,patronu Wallace'un eşi Mia ile patronunun isteği üzerine onunla bir gece geçirecektir.Ancak Mia uyuşturucu bağımlısıdır.Ve dozu fazla aşınca Vincent'ı zor anlar bekleyecektir.Belalar yavaş yavaş katlanarak artarken Vincent ve Jules arabayla kazara birine çarparlar.Ve cesedi yok etmek için sabahın köründe soluğu çok yakın bir arkadaşlarının evinde alırlar.Ve asıl bomba kaderin cilvesi filmdeki bütün  karakterleri farklı mekanlarda,farklı zamanlarda eksantrik bir şekilde bir araya getirip daha karmaşık olaylara sürükleyecektir.


             

                  Aksiyon,gerilim,dram ve suç unsurlarını bir arada bulunduran filmin yönetmeni aksiyon ve mizanseni başarılı bir şekilde uygulayan,sinemanın haylaz ve aykırı adamı Quentin Tarantino.  Senaryo ve yapımcılığı da elden bırakmayan yönetmene senaryoda eşlik eden isim Roger Avary oluyor.1994 yapımı bu kült filmin başrollerinde: Johnn Travolta (Vincent) , Samuel L. Jackson (Jules) , Tim Roth (Ringo) ,Amanda Plummer (Yolanda) , Bruce Willis (Butch) , Wing Rhames (Marcellus Wallace ) ve Uma Thurman (Mia) gibi ünlü isimler yer alıyor. Pulp Fiction, ''En İyi Film'' dahil 7 dalda Oscar'a aday gösterilmiş ve ''En İyi Orijinal Senaryo'' ödülünü almıştır.Ayrıca 1994 Cannes Film Festivali'nde en iyi film ödülün alarak ''Altın Palmiye'' ödülünün de sahibi olmaya hak kazanmıştır. Uluslarası sinema sitesi IMDb'de (International Movie Database)
''Top 250 Movies'' kategorisinde 4.sırada yerini korumakta.                 
                   Paralel kurgu ve mizansen senaryo açısından başyapıt niteliğinde bir film.Filmde aksiyon ve paralel kurgunun yanı sıra Tarantino, fetişzme de yönelik bir takım göndermeler yaptığı da mevcut.Oyunculuklar gayet muhteşem. Soundtrack'ler inanılmaz.Ayrıca ''Jules'' un Ezekiel'i okuyup Wallace'u dolandıran herifleri vurması, Vincent ve Mia'nın bardaki sevimli dansı ve ''Cesedi ortadan nasıl nizama ve tertipine uygun ortadan kaldırdıkları'' sekanslar tekrar tekrar izlenecek nitelikte.Bu film IMDb'deki sırasını uzun yıllar koruyacağına benziyor.
              Filmin Notu:5/5
twitter.com/FilmNotlari

               
             


       

No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?