Saturday, July 6, 2013

Biri Adalet Mi Dedi?                   Butch Cavendish, Teksas'ın en acımasız haydutlarından biridir.Çetesiyle birlikte yaptığı katliamlar,halka yaptığı zulümlerden dolayı idama mahkum edilmiştir. Kasabanın demiryolu açılış töreninde onun idam edilmesi halka armağan olarak verilmiştir.Lakin onu kasabaya taşıyan tren vagonunu adamları rehin alınca Cavendish kaçmayı başarır. Cavendish, peşine düşen bölge süvarilerine katakulli yaparak suikast düzenler.Aralarından tek sağ kalan acemi süvari ve bölge savcısı John Reid'tir. Suikastte büyük kardeşini kaybeden John, Komançi kabilesinden sürgün edilmiş windigo avcısı  Tonto'yla beraber adalet ve kardeşinin intikamını almak için büyük ve eğlenceli bir maceraya atılır.Tabi bu esnada vahşi kapitalizm ve adalet için yapılan mücadeleyi de görmüş oluyoruz.


                  1930'lu yıllarda ABD'de önce bir radyo programı,sonra TV dizileri ve sinema filmleriyle adını duyuran The Lone Ranger (Maskeli Süvari) daha modern bir versiyonla karşımızda.İlk filmindeki klişeleriyle de dalga geçen filmin yönetmenliğini ''Karayip Korsanları'' ve ''Rango'''yla adından sıkça söz ettiren Gore Verbinski. Maskeli Süvari'yi Armie Hammer ve Tonto'yu Johnny Depp'in oynadığı filmin diğer başrollerinde William Fichtner (Cavendish),Tom Wilkinson,Ruth Wilson ve Helena Bonham Carter yer alıyor.Filmin müzikleri ise Hans Zimmer'a ait.


                 Film çok büyük beklentiyle ve Depp endeksli izlenmezse sevilebilir.Gayet eğlenceli,birazcık çocuksu çizgi roman tadında western komedisi seyri sunuyor.Oyunculuklara gelirsek. Tonto performansıyla karşımıza çıkan Johnny Depp'in bu performansının da iyi kötü bir gideri var.Çünkü Tonto filmin en eğlenceli anlar yaşatan karakteri.Zaten filmin başrolü olarak Tonto düşünülmüş..Helena Bonham Carter gibi bir yetenek afişte boy göstermesine rağmen filmin bir ya da iki sekansı dışında yok.Çok az dokunulmuş.Onun dışında diğer karakterlerin oyunculukları iyi.Filmin süresi yaklaşık 2 buçuk saat.Bu da  flashback ve geçmişe dönük sohbetleri içeren sekansların da filme katılmasıyla.

             


               Toparlayacak olursak film eğlenceli,sürükleyici,çocuksu tarzda komik bir western seyri sunuyor.Filmi izleyecekseniz lütfen sadece Depp için değil bir ''Disney'' yapımı olarak izleyin.İyi seyirler...Filmin Notu:5/3


twitter.com/Sanatim_Sanat
twitter.com/FilmNotlari
Filmden çıkınca herkes neydi bu ''theme'' diyeceği için:


         

         


No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?