Wednesday, July 31, 2013

12 Jüri Üyesinin Soğuk Bir Şekilde Süren Önyargı ve Vicdan Savaşı....
                Şehrin fakir bir bölgesinde   18 yaşında bir çocuk babasını bıçakla öldürdüğü/ öldürmediği sanısı ortaya atıldığı  için mahkeme tarafından yargılanmaktadır.Yargıç (erkek),bu davaya bakıp çözüme ulaştırması için de 12 kişiden oluşan bir jüri seçer.Eğer, jüri oy birliğiyle çocuğun suçlu olduğunu ispat ederse çocuk elektrikli sandalyede infaz edilecek; suçsuz olduğunu ispat ederse de çocuk serbest kalacak.Kapalı bir odada önyargılara dayanan,yer yer vicdanın sesinin dinlendiği,tansiyonların gerildiği gerilimli ortamda 12 jüri üyesin hem bu davayı tartışacaklar,hem de kendi kişiliklerini daha fazla tanıyacaklardır.


                   Reginald Rose'un senaryosunu yazdığı ''12 Angry Men'' (12 Öfkeli Adam) başlangıçta televizyon için yapıldı ve 1954'te CBS programı Studio One'da yayınlandı.Bu çalışmanın 2003'te tekrar bulunana kadar kaybolduğu sanılıyordu.Televizyon programının başarısının sonucu ''Star Trek'' misali bir sinema uyarlaması oldu.Daha önce çeşitli oyunlar ve televizyon programları yöneten Sidney Lumet, Henry Fonda ve Rose tarafından yönetmen olarak projeye dahil edildi.12 Öfkeli Adam, Lumet'in yönettiği ilk sinema filmi.Aynı zamanda Rose ve Fonda'nın ilk ve tek yapımcılık denemeleridir.Fonda bu filmden sonra bir daha asla yapımcı olmayacağını belirtmiştir.

                 13 Nisan 1960'ta Türkiye'de Emek Sineması'nda gösterilen 12 Öfkeli Adam 1997'de televizyon için yeniden yapıldı.William Friedkin'in yönettiği bu yeniden yapımda George C. Scott, James Gandolfini, Tony Danza, William Petersen, Ossie Davis, Hume Cronyn, Courtney B. Vance, Armin Mueller-Stahl ve Jack Lemmon yer aldı.Bu yapımda yargıç bir kadındı ve jüri üyelerinin dördü afro amerikalılardan oluşuyordu.Filmdeki sahneler ve diyalogların büyük çoğunluğu orijinali ile aynıdır.Ancak filme jüri odasında sigara içilememesi, ara sıra olan küfür gibi yenilemeler yapıldı.

           

              Hancock's Half hour, Happy Days, The Simpsons, Veronica Mars,King of The Hill ve Family Guy gibi dizilerde filmin çok güzel parodileri de yapıldı.

               Tek mekan konusunda müthiş planlar içeren ''Rope'' benzeri bu filmi ölmeden önce mutlaka izleyin. Henry Fonda ve diğer oyuncuların gerçekçi müthiş performansları,kendileriyle,önyargılarıyla,vicdanlarının sesleriyle yüzleşmeleri,tansiyon ne kadar gerilse de ağızlarından bir tek küfür çıkmaması,zekice hazırlanmış bir senaryo ve hikaye,kusursuz planlar ve detaylar ve tadında bırakılmış süresi.Tek söyleyeceğim kaçırmamanız lazım bu filmi...

No comments:

Post a Comment

Ne Gelmiş?